ویزای تایوان
خدمات VFS در هروی سنتر
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
جاذبه هاي اصفهان مرجع گردشگري تور هاي طبيعت گردي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :Elham.g
تاريخ: ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت: ۰۶:۱۶:۵۷

جاذبه هاي اصفهان: پل ها و كاخ هاي اصفهان

هر شهري براي خود ، افسانه اي دارد.افسانه هايي كه هرچند واقعيت تاريخي ندارند،اما از روح شهر حكايت ميكنند.در افسانه ي شهر اصفهان اماده است فريدون به پاس نبرد جانانه كاوه آهنگر،او را به فرمانروايي اصفهان برميگزيند.كاوه آهنگر هم صنعت گر موزه است و هم فرمانده نظامي.كاوه نماد و سمبل اين شهر صنعتي و نظامي بوده است.شهري كه تا يك سده پيش هنوز جنگ افزارهاي سنتي مي ساخت و بازمانده قلعه هاي نظامي،دفاعي مانند قلعه كهن دژ و سارويه حكايت از وضعيت دفاعي-نظامي شهر دارند ولي با روي امدن صفويه و پايتخت شدن اصفهان،اصفهان رنگ رويي دگر گرفت و امروزه اصفهان پايتخت هنر است كه هرساله گردشگران زيادي براي ديدن جاذبه هاي اصفهان روانه ي اين شهر ميشوند.پس با تورجور همراه باشيد كه سفري كوتاه به همه ي جاذبه هاي اصفهان داشته باشيم.

 

پل هاي اصفهان

 

سي و سه پل

جاذبه هاي اصفهان-تورجورجاذبه هاي اصفهان-تورجور

اين پل كه در نوع خود شاهكاري بي نظير از آثار دوره شاه عباس اول صفوي است يكي از مهم ترين جاذبه هاي اصفهان است كه به هزينه و نظارت سردار معروف الله وردي خان ساخته شده. اين پل به نام هاي سي و سه چشمه و سي و سه پل زاينده ‌رود نيز معروف است و طولاني ترين پل بر روي زاينده رود است. اسم آبريزان يا آب پاشان در كنار اين پر صورت مي‌گرفت كه در سفرنامه‌هاي سياحان اروپايي آن دوران به برگزاري آن جشن اشاره شده.

زاينده رود

زاينده رودزاينده رود

در محدوده استان اصفهان رودهاي متعددي جاري است مهمترين نشان، زاينده رود است. رود بزرگ و پربركت ، از مهم‌ترين تفرجگاه‌هاي مهم استان اصفهان است .
رودخانه زاينده رود از جبهه شمال شرقي زرد كوه بختياري سرچشمه مي‌گيرد و از غرب به شرق تا باتلاق گاوخوني جريان دارد. اين رودخانه در مسير خود از خصلت خود زايي برخوردار است و از اين جهت زاينده‌رود ناميده مي شود.

پل خواجو

پل خواجوپل خواجو

پل خواجو كه شالوده هاي آن در اواخر دوره تيموري وجود داشته در سال ۱۰۶۰ هجري به صورت امروزي ساخته شده و غرفه هاي آن از تزئينات كاشي كاري و نقاشي پوشيده شده است. پل خواجو به هنگام طغيان آب زاينده رود منظرهاي ديدني پيدا مي كنند (كه حتما پيشنهاد ميشود در سفر به اصفهان از اين اثر مهم كه جزو يكي از بهترين جاذبه هاي اصفهان است، ديدن كنيد.) براي اقامت موقت شاه صفوي و خانواده اش ساختمان مخصوصي بهنام بيگلر بيگي بنا شده است. اين ساختمان هم اكنون نيز وجود دارند و اتاق هايش داراي تزئينات نقاشي است نام اين پل در دوره صفوي پل شاهي بوده است و پل خواجو به مناسبت مجاورت اين پل با محله خواجو به آن اطلاق شده است.

 

كاخ هاي اصفهان

 

عالي قاپو

عالي قاپوعالي قاپو

يكي ديگر از جاذبه هاي اصفهان عمارت عالي قاپو است. عمارت عالي قاپو را صفويان در رقابت با بناهاي مجلل باب عالي عثماني دروازه بزرگ بنا شد. اين بناي باشكوه به دستور شاه عباس اول در قرن يازدهم هجري قمري در ضلع غربي ميدان نقش جهان ساخته شده.
عالي قاپو در دوره صفويه قصر دولتخانه و دولتخانه مباركه نقش جهان ناميده مي شد. زيرا اين قصر براي پذيرايي رسمي از مهمانان بلند پايه خارجي مجهز شده بود.
عالي قاپو داراي ۵ طبقه ساختمان است كه هر طبقه آن تزيينات ويژه‌اي دارد كه با وجود لطمه هاي جبران ناپذير بر تزئينات آن، هنوز هم شاهكارهاي از شاهكارهاي از گچبري هاي دوره صفوي را در بر دارند طبقه پنجم عالي قاپو چشم انداز وسيعي به سراسر شهر اصفهان دارد.

اتاق موسيقي يا اتاق صوت از ديدني هاي جذاب عمارت عالي قاپو است. در گذشته گروه نوازندگان در اين اتاق موسيقي اجرا مي كردند و از آنجا كه گچبري هاي اين اتاق داراي خاصيت اكوستيك بود نواي ساز ها چنان شفاف به گوش مي آمد كه گويي موسيقي در يكي از تالار هاي مجهز امروزي اجرا مي شود.
تزيينات گچبري اتاق بزرگ موسيقي به شكل جام و تنگ و از راهي و ظروف مخصوص بچزم طراحي شده بود كه علاوه بر جنبه تزييني آنها صوت را به طور طبيعي منعكس مي كردند و اين خود نشانه توانايي علمي و عملي مهندسان ايراني در ابداع فضاهاي اكوستيك بوده است مهندسان براي ايجاد چنين فضايي به محاسبات دقيق نياز داشته‌اند.
گچبري ها و نقاشي هاي عالي قاپو از نمونه هاي عالي هنر ايراني است كه با وجود لطمه هاي سنگيني كه در دوره هاي مختلف به آن وارد شده ظرايف و زيبايي هاي آن چنان جلوه اي دارد كه بيننده هنردوست را مجذوب ميكند .تلفيق استادانه اين گچ بري ها با مينياتوري هاي هنرمندانه رضا عباسي و شيوه هماهنگ طراحي اين بنا به راستي بي نظير است. اين عمارت جزو جاهاي ديني اصفهان در شب ديدن آن پينشهاد ميشود.

كاخ هشت بهشت

كاخ هشت بهشتكاخ هشت بهشت

بناي تاريخي هشت بهشت نمونه اي از كاخ هاي محل سكونت پادشاهان دوره صفوي است در زمان سلطنت شاه سليمان ۱۰۸۰ هجري قمري ساخته شد. از باغ وسيع هشت بهشت وسعت زيادي باقي نمانده ولي قصر تاريخي آن هنوز اثري ارزنده و جالب توجه است .
از آثار جالب توجه ، كاشي كاري نماهاي بيروني آن است كه انواع پرندگان خزندگان و درندگان را نشان مي دهد. اين كاخ تاريخي و پارك نوساز اطراف آن امروزه از گردشگاه هاي مشهور شهر اصفهان و همچنين جزو ليست بهترين جاذبه هاي اصفهان هم است.

كاخ چهل ستون

كاخ چهل ستون كاخ چهل ستون

كاخ چهل ستون به پذيرايي از حكام صفوي اختصاص داشته است. تاريخ احداث اين بنا سال ۱۰۵۷ هجري قمري بود. معماري كاخ چهل ستون تلفيقي از معماري ايراني چيني و غربي است.
معروف است كه اين كاخ را از اين جهت چهلستون ناميده اند كه ستون هاي آن در آب حوض روبروي تالار منعكس مي شود و چهل ستون مي سازند اما معقول تر است كه چهل را مبين كثرت بدانيم و زيادي تعداد ستونهاي عمارت را مي رساند.

كاخ چهل ستون كاخ چهل ستون

كاخ چهلستون يكي از مهترين ديدني هاي اصفهان است كه در دوره قاجاريه دارالحكمه بوده و از اتاق هاي اطراف آن به عنوان ادارات دولتي استفاده مي‌شده است.
شير ها و مجسمه هاي سنگي اطراف حوض و داخل باغچه ها تنها آثاري است كه از دو قصر باشكوه ديگر دوره صفويه يعني آيينه خانه و عمارت سرپوشيده باقي مانده كه بعدها به اين محل منتقل شده است نقش اطراف كه معرف صنعت اجاره دوره صفويه است.

در زمان سلطنت شاه عباس دوم در بناي كاخ چهلستون تغييرات كلي داده شده و تالار آيينه، تالار ۱۸ ستون، دو تا اتاق بزرگ شمالي و جنوبي تالار آينه، ايوان هاي دو طرف سراسري پادشاهي و حوض بزرگ مقابل تالار با كليه تزئينات نقاشي ، آينه كاري، كاشي كاري ديواره ها تا سقف ها، به آن افزوده شده است.

كاخ چهل ستون به موجب اشعاري كه در جبهه تالار از زير گچ خارج شده به مبارك ترين بناهاي دنيا تشبيه شده و به حساب حروف ابجد در سال هزار و هفتاد و پنج هجري قمري و در پنجمين سال سلطنت شاه عباس دوم بنا شده است. عمارت چهل ستون در شب ۲۱ رمضان در زمان شاه سلطان حسين آتش گرفت. شعر زير ماده تاريخ به آن آتش سوزي است :
هزار و يكصد و هجده ز هجرت نبوي گذاشته بود، كه آتش به چهلستون افتاد .مي‌گويند در اين آتش سوزي ۲۰ ستون و قسمتي از عمارت سوخت و سلطان حسين با عقايد سخيعي كه داشت از اطفا حريق جلوگيري كرد و گفت: بگذاريد بسوزد اين بلايي است كه نازل شده و بايد رفع شود. هنگامي كه محمود افغان به پشت دروازه هاي اصفهان رسيده بود شاه سلطان حسين به كنج حرمسرايش پناه برد و تسليم تقدير شد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]