ویزای تایوان
خدمات VFS در هروی سنتر
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
ديدني هاي شوش|همه چيز در مورد شوش مرجع گردشگري تور هاي طبيعت گردي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :Elham.g
تاريخ: ۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۴۹:۳۱

تاريخچه ي شوش :

شهر شوش شناخته شده ترين شهر جهان و پايتخت تمدن ايران در استان خوزستان ميباشد.كه قدمت آن به 4 هزار سال پيش از ميلاد مسيح ميرسد.و همچنين به نام هاي مختلفي مانند سوزيانا ،سوسا،شوشن ياد ميشود.
شهر شوش در زمان ايلامي ها به پايتخت سياسي ،مذهبي به دليل موقيت ويژه ي آن،انتخاب شده بود.سپس توسط پادشاه آشور ويران شد.كه بعد در زمان هخامنشي ها و روي كار امدن داريوش هخامنشي مجددا رونق گذشته را يافت. همچنين شوش محل اقامت كوروش كبير در فصل زمستان بود.
شوش بعد از حكومت هخامنشي ها همچنان مورد توجه حكومت هايي مانند سلوكيان،اشكانيان،ساسانيان و بوده است كه به همين دليل شوش به عنوان موزه ي تاريخي معروف است.و كتيبه ها و اجر نماهاي بسيار زيبايي از اين شهر بدست امده كه شاهد اثار تاريخي آن زمان هاست.
شوش از زمان ساسانيان تا اويال حكومت پهلوي ها مركز خوزستان بوده است.و بعد از اينكه اهواز مركز خوزستان شد كم كم اهميت خود را از دست داد.ولي با اين وجود شهريست كه كمتر كسي نام و آوازه ي ان را نشيده باشد.
با ما باشيد تا از تك تك جاذبه هاي شوش براتون بگيم.

 

شوش كجا قرار دارد و موقيت جغرافياي آن:

شوش در استان خوزستان و در 115 كيلومتري اهواز( كه حدودا يك ساعت و نيم فاصله بين شوش و اهواز وجود دارد)،قرار دارد.شوش تا رود دجله 150 كيلومتر فاصله دارد.نكته ي جالب توجه در مورد شوش اينه كه اين شهر در جلگه ي خوزستان قرار دارد،به همين دليل شما اثري از ناهمواري را در آن نميبينيد.

آب و هواي شوش:

شوش داراي آب و هواي مديترانه اي در فصل زمستان و پاييز است.و از پايان زمستان تا آغاز بهار زيست بوم سرسبزي خواهد داشت كه بسيار لذت بخش است. زيست بوم اين شهر جلگه اي ،كوهپايه اي و كوهستاني است كه در سر تا سر سال به خصوص روزهاي نوروز خود را به نمايش ميگذارد.تير و دي به ترتيب گرمترين و سرديترين ماهاي شوش ميباشند.ميانگين بارش در شوش به طور ساليانه 322 ميلي متر است و ميانگين دماي آن 27.2 درجه سانتيگراد محاسبه شده است.

 

جاذبه ها و ديدني هاي شوش:

جاذبه هاي شوش در يك نگاه-تورجورجاذبه هاي شوش در يك نگاه

1-قلعه ي شوش:

قلعه ي شوش-تورجور

قلعه ي شوش توسط دمورگان در نزديكي آرامگاه دانيال نبي بنا شده است.از آجر هاي كاخ آپاداناي داريوش در ساخت اين قلعه استفاده شده است.

2-موزه ي شوش:

موزه ي شوش-تورجورموزه ي شوش

موزه ي شوش روي به روي آرامگاه دانيال نبي و ميان باغي بر سر راه قلعه ي باستاني شوش قرار دارد.اين موزه با استفاده از آجر هاي بدست امده از حفاري شوش و چغازنبيل ساخته شد و به مرور زمان قسمت هاي به آن اضافه شد.موزه شوش در سال 1354 باز شد و همه آثار(نتيجه ي حفاري هاي شوش و چغازنبيل هست) در اين موزه متعلق به قبل از عيلام تا دوره ي اسلامي هستند. همچنين اين موزه از شش تالار بزرگ تشكيل شده است. و بازديد از اين موزه برابر با غرق شدت در طول تاريخ ميباشد.

3-زيگورات چغازنبيل شوش:

زيگورات چغازنبيل شوش-تورجورزيگورات چغازنبيل شوش

زگورات چغازنبيل در زمان ايلامي ها براي خدايانشان ساخته شد كه مكاني براي عبادت و پرستشگاه بود و در 45 كيلومتري شهر شوش در منطقه ي هفت تپه واقع شده است.

4-موزه ي هفت تپه شوش:

موزه ي هفت تپه شوش-تورجورموزه ي هفت تپه شوش

موزه ي هفت تپه شوش به 600 سال قبل از ميلاد مسيح برميگردد و اين موزه در 15 كيلومتري شوش واقع شده است.آثار ارزشمندي كه در اين موزه ميبينيد، نتيجه ي كاوش هايي است كه از 1344 تا به الان صورت گرفته است، مي باشد.
معبد،آرامگاه،گورهاي دست جمعي،الات موسيقي و انواع ظروف سفالي ،آثار ارزشمند اين موزه هستند.

5-آرامگاه دانيال نبي شوش:

آرامگاه دانيال نبي-تورجورآرامگاه دانيال نبي

دانيال نبي از جمله پيامبران بني اسرائيل بود كه در قرن 7 پيش از ميلاد مسيح بود.اين آرامگاه در كنار رودخانه ي شاوور و روبه روي قلعه ي شوش قرار دارد.

6-رودخانه ي شاوور شوش:

رودخانه ي شاوور-تورجوررودخانه ي شاوور

رودخانه اي است كه در چند كيلومتري شمال غرب شوش، و از وسط شهر ميگذرد و نماي بسيار جذابي را به شهر داده است.رود خانه ي شاوور قديمي ترين رودخانه ي ايران است.اين رود خانه در نهايت به رودخانه ي دز ،سرازير ميشود.

7-كاخ اردشير در شوش :

كاخ اردشير-تورجوركاخ اردشير

در قسمت غربي رود خانه ي شاوور واقع شده است.كاخ اردشير توسط اردشير دوم پادشاه هخامنشي بناشد.و كاخ اردشير 64 تا ستون و يك تالار 6*5 متر دارد.فاصله ي اين كاخ تا كاخ اپادانا 350متر ميباشد.

8-كاخ آپادانا شوش:

كاخ آپادانا شوش-تورجوركاخ آپادانا شوش

كاخ زمستاني داريوش ،كاخ آپادانا بود كه ديگر شاهان هخامنشي نيز از آن استفاده ميكردند.ستون هاي كاخ از سنگ و ديواره هاي آن از خشت ساخته شده بود كه روي ديواره هاي داخلي شيربالدار و نيلوفر وسپاه نقاشي شده است.كاخ داراي حرمسرا،دروازه،تالار و كاخ پذيراي هست.

9-ايوان كرخه شوش:

ايوان كرخه شوش-تورجورايوان كرخه شوش

ايوان كرخه شهري بود كه توسط شاپور دوم ساساني احداث شد و در قديم آن را كردشاپور ميناميدند يعني شهري كه شاپور بنا كرده است. ولي امروزه به آن كرخه ميگوند كه بزرگترين شهر مدفون دوره ي ساساني مي باشد كه اين شهر در 25 كيلومتري شمال غربي شوش واقع شده است.در حال حاضر قسمت اندكي از اين شهر زيبا باقي مانده است.

براي ادامه مطلب شوش در يك نگاه كليك كنيد.

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]