ویزای تایوان
خدمات VFS در هروی سنتر
باربری تهران
در برقی اتوماتیک و کرکره
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
مرجع گردشگري تور هاي طبيعت گردي
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :Elham.g
تاريخ: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۱۱:۳۷:۲۱

كاشان با سابقه تمدني هفت هزارساله

ايران سرزمين كهن با تمدني چند هزار ساله داراي شهرهاي تاريخي و فرهنگي گوناگوني مي باشد.از جمله اين شهرا كاشان با سابقه ي تمدني هفت هزارساله در شمال شرغي شوره زارهاي كوير مركزي ايران با وسعت ۹۶۴۷ كيلومتر مربع واقع شده است.در طول تاريخ به نام هاي متعددي مانند كي آشيان،كاشيان،چهل حصاران و غيره شهرت داشته است از صنايع معروف آن ميتوان كاشي كاري،گنبد سازي،گچ كاري،منبت كاري ومشبك كاري را نام برد و همين طور فرش و قاليچه و كاشان شهرتي جهاني دارد.در ادامه با تورجور همراه باشيد كه سفري به  تك تك بناهاي تاريخي كاشان داشته باشيم و بدانيم وقتي به كاشان سفر كرديم از چه بناهايي در كاشان ديدن كنيم.

 

بناهاي تاريخي كاشان

 

۱-مسجد آقا بزرگ كاشان

مسجد اقا بزرگ كاشان
مسجد اقا بزرگ در سال ۱۲۶۵ ه.ق با سرمايه ي حاج محمد تقي خانبان ساخته شد.
طراحي اين بنا به سبك مدارس صدر و چهارباغ اصفهان مي باشد.از ويژگي هاي وصف ناپذير آن كاشي كاري،آجر كاري،كتيبه هاي نفيس كاشي و گچي،خطاطي هاي نستعليق و نقاشي هاي آن ميباشد كه توجه بازديد كنندگان را به خود جلب ميكند.

 

۲-مسجد جامع كاشان

بناهاي تاريخي كاشان-مسجد جامع كاشانمسجد جامع كاشان

مسجد جامع كاشان با قدمت ترين بناي تاريخي متعلق به دوره ي سلجوقيان در ۶۳۳ ه.ق ميباشد،اين بنا شامل ۳ محراب ،۲ شبتان بزرگ،۱ شبستان تحتاني،حوض خانه ي گمبد،ايوان و صحن مي باشد.
منحصر به فرد بودن اين بنا مربوط به دوره ي سلجوقي و آجر كاري هاي آن مربوط به دوره ي آل بويه و ساختار يكي از محراب هاي شبستان كه به دوره ي ايلخاني برميگردد.

 

بازار سنتي كاشان

بناهاي تاريخي كاشان-بازار سنتي كاشانبازار سنتي كاشان

در سفر به كاشان و بازديد از بازار سنتي علاوه بر بناهاي تاريخي كاشان مانند كاروانسراي ميرپنج،مسجدطمقاچي،مسجد ميدان ميرعماد،مسجد بروجردي ها و تيمچه ي صباغ و تيمچه ي عين الدوله و …كه در قسمت هاي مختلف بازار واقع شده اند.ميتوان از صنف هاي گوناگون از بزازها،مسگرها،فرش فروش ها تا مغازه هاي رنگارنگ انواع عرقيجات ناب و شيريني پزهاي متنوع سنتي بازديد و خريد نمود.

 

خانه بروجردي ها

بناهاي تاريخي كاشان-خانه بروجردي هاخانه بروجردي ها

خانه ي بروجردي ها  در سال  ۱۳۱۰ ه.ق در دوره قاجار توسط استاد علي مريم كاشاني طراحي و اجر شد نكته قابل تامل بناي بروجردي ها در نام آن كه به پيشه صاحباخانه حاج سيد حسن نطنزي كه به تجارت با بروجرد مشغول بود،برميگردد.
بناي بروجردي ها با ۳۰۰۰ مترمربع مساحت شامل حياط اندروني،بيروني،هشتي،راهرو،حياط تابستان نشين و زمستان نشين،حياط سرپوشيده،آشپزخانه و زيرزمين مي باشد.
بادگير هاي قرنيه هلالي و كلاه فرنگي آن و نقاشي هاي آبرنگ و رنگ روغن كه به دستان كمال الملك روي ديوارهاي بنامنقش شده اند، از جذاب ترين و باشكوه ترين بخش هاي بناهاي تاريخي كاشان محسوب ميشوند.

 

خانه طباطبايي ها

بناهاي تاريخي كاشان-خانه طباطبايي هاخانه طباطبايي ها

خانه طباطبايي ها يكي از بناهاي تاريخي كاشان است كه در  سال ۱۲۵۰ ه.ق. سيد جعفر طباطبايي ،تاجر معروف فرش اين بنا را ساخت.
طراح و معمار بنا استاد علي مريم كاشاني ميباشد.وسعت بنا ۴۷۰۰ متر مربع كه شامل ۴۰ اتاق ،۴حياط،۴ زيرزمين،۳ بادگير و ۲ رشته قنات مي باشد.
خيره كننده ترين قسمت خانه ي طباطبايي ها ،حياط و حوض دل انگيزش ،اتاق شاه نشين با پنجره هاي مشبك رنگي و آيينه كاري و نيز گچ بري ها و نقاشي هاي طراحي شده توسط صنيع الملك مي باشد.

 

خانه عامري ها

خانه عامري هاخانه عامري ها

خانه عامري ها در دوره ي زنديه بنا شد و در دوره قاجار گسترش يافت.شامل ۸۵ اتاق و چندين حياط مي باشد.
در معماري بنا مقرنس كاري،منبت كاري و گچ بري هاي خيره كننده اي كار شده است.
اين بنا بلندترين بادگير خانه هاي كاشان را دارد و همين موضوع ويژگي منحصر به فردي به آن بخشيده است كه نبايد ديدنش را از دست داد.

 

باغ فين و حمام فين كاشان

بناهاي تاريخي كاشان-باغ فين و حمام فين كاشانباغ فين

باغ فين كاشان در دوره ي شاه عباس اول صفوي ساخته شده است. بخش هاي ديگر باغ از حمله اتاق شاه نشين،خلوت كريمخاني،حمام سلطنتي،موزه ملي در دوره هاي بعد ساخته شده اند.
برخي منابع از غياث الدين جمشيد كاشاني و برخي ديگر از شيخ بهايي به عنوان طراح باغ فين نام برده اند.
درختان چنار و سرو قد برافرراشته با قدمت حدود ۵۰۰ سال در كنار چشمه پاك و تغيير ناپذير سليمانيه به فضاي تاريخي و فرهنگي باغ آرامشي صد چندان بخشيده اند.
حمام فين در بخش جنوبي باغ فين واقع شده است.از دو حمام كوچك و بزرگ كه هر يك شامل ورودي،گرمخانه،آبنما،خزينه،محل نظافت و سربينه مي باشند.
حمام كوچك همزمان با باغ فين ساخته شد و به علت قتل امير كبير در ۱۲۳۰ ه.ش. مشهور است.
حمام بزرگ در دوره ي فتحعلي شاه قاجار ساخته شده است كه داراي راهروهاي زيادي با معماري زيبا مي باشد.

 

خانه ي عباسيان

بناهاي تاريخي كاشان-خانه ي عباسيانخانه-ي-عباسيان

در سال هاي پاياني نيمه اول قرن ۱۲ ه.ق. ساخته شد.بعد از فوت مالك اوليه وراث سهام خود را فروختند.حياط بيروني بنا را تاجري معروف به نام عباسيان خريداري نمود كه از آن زمان به خانه عباسيان مشهور شد.وسعت بنا ۷۰۰۰ متر مربع مي باشد كه شامل ۵ طبقه،۵ حياط و گودال باغچه است.سبك معماري بنا به گودال باغچه شهرت دارد. به دلايلي از جمله بهره بردن از آب قنات و نيز حفظ خانه از سرما و گرما.
ويژگي منحصر به فرد آن سبك معماري و گچ بري هايش مي باشد.قسمتي از بنا به بنياد سهراب سپهري تعلق گرفته است.

 

حمام سلطان امير احمد

بناهاي تاريخي كاشان-حمام سلطان امير احمدحمام سلطان امير احمد

حمام سلطان امير احمد در مجاورت با امامزاده سلطان امير احمد مي باشد.بناي اوليه ي حمام به دوره سلجوقيان و بناي امروزه آن به دوره قاجار برميگردد.

حمام امير احمد ۱۱۰۲ مترمربع .سعت دارد و از ۲ بخش كوچك و بزرگ شامل بلوخان،سردرورودي،هشتي،راهروهاي ارتباطي،سربنيه،ميان در،گرم خانه،جام خانه و چاه خانه مي باشد.
از ويژگي منحصر به فرد حمام بام گنبدي شكل با شيشه هايي از جنس عدسي محدب ،گچ بري ها و كاشي كاري ها ي فيروزه اي حمام مي باشد.

براي ادامه ي مطلب آثار تاريخي كاشان خانه به سايت تورجور مراجعه كنيد.

نويسنده :Elham.g
تاريخ: ۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۴:۲۷:۲۲

بهتر است از تعريف طبيعت گردي يا همان بوم گردي يا اكوتوريسم شروع كنيم.اكوتوريسم از كلمه ي eco به معني طبيعت و tourism به معني گردش تشكيل شده است.
تور هاي طبيعت گردي گونه از گردشگري هستند كه در آن گردشگران باهم جمع ميشوند و به همراه ليدر معمولا به ديدار مناطق بكر دست نخوره ي طبيعت ميروند.
در تورهاي طبيعتگردي صرفا هدف ديدار و گشت و گذار در طبيعت نيست بلكه اموزش محيط زيستي و ايجاد منفعت به آن جامعه ي محلي مطرح است.

شرايط تور هاي طبيعت گردي:

1-اقامت:

تورهاي طبيعت گردي يا به صورت كمپينگ برگذار ميشوند يا اقامت آنها خانه روستايي يا بومگردي يا هتل است.

اقامت گاه هاي بوم گردي-تورهاي طبيعت گردي-تورجورخانهي بوم گردي

حال سوالي كه پيش مياد تور هاي كمپينگي چيست؟

كمپينگ يعني افراد به جاي اينكه پول خود را صرف هتل يا هاستل و .. بكنند زير اسمان و در دل طبيعت كمپ ميزنند و انجا اقامت ميكنند.
كه تور هاي كمپينگي دو تا مزاياي مهم دارد:
اول اينكه در هزينه صرفه جويي ميشود ، در نتيجه براي تور هزينه ي كمتري را ميپردازيد.
و دوما به گفته ي خيلي از طبيعتگردان ،سفرهاي كمپينگي لذت خيلي بيشتري نسبت به سفرهاي به اصطلاح لاكچري دارد چون در تمام مدت سفر طبيعت را ميتونيد با تمام وجودتان حس كنيد و از تك تك لحظات در حضور طبيعت قدر دان باشيد.

سفر كمپينگي-تورهاي طبيعتگردي-تورجور

2-پذيرايي و غذا در تور هاي طبيعتگردي:

پذيرايي در يك تور بسته به آن تور دارد اكثر تورهاي طبيعت گردي قبل از شروع برنامه تمام برنامه هايشان و بازديد هايشان به همراه نحوه ي پذيراييشون را ذكر ميكنند.

3-درجه ي سختي تور هاي طبيعت گردي:

3 تا درجه ي سختي وجود دارد كه به ترتيب آسان،متوسط،سخت ميباشد كه هر كدام شرايط و ضوابط خود را دارند.و درجه ي سختي يك فاكتور فوق العاده مهم در انتخاب تور هاي طبيعتگردي ميباشد.

نكات مهم در مورد سفر با تورهاي طبيعت گردي:

تورابشار شيوند از اصفهان-تورجور

1-سبك سفر كنيد.
2-طبق ليست وسايلي كه هر تور طبيعت گردي نياز دارد و توسط گروه ها ذكر ميشه،كوله تان را بچينيد.
براي دانستن بيشتر براي هر سفربا تور چه وسايلي بريم اين مقاله را از دست ندهيد.
3-خوش اخلاق و خوش قول باشيد.
4-طبق قوانين كه مسئولين تور و توليدر گروهاتان ميگويند، رفتار كنيد.
5-از طبيعت نهايت لذت راببريد ولي چيزي به جز عكس يادگاري از طبيعت نبريد.
6-نكات بهداشتي را رعايت كنيد و سعي در حفاظت طبيت و محيط زيست داشته باشيد.
7-مواظب مدارك و وسايلتان باشيد.
8-با خريد از مكان هاي محلي به اقصاد انها كمك كنيد.
9-در مورد مكاني كه قراره برويد تحقيق كنيد.

براي ادامه ي مطلب تورهاي طبيعت گردي چيست؟|مشاهدي همه ي تورهاي طبيعتگردي  كليك كنيد.

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نويسنده :Elham.g
تاريخ: ۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت: ۰۳:۴۹:۳۱

تاريخچه ي شوش :

شهر شوش شناخته شده ترين شهر جهان و پايتخت تمدن ايران در استان خوزستان ميباشد.كه قدمت آن به 4 هزار سال پيش از ميلاد مسيح ميرسد.و همچنين به نام هاي مختلفي مانند سوزيانا ،سوسا،شوشن ياد ميشود.
شهر شوش در زمان ايلامي ها به پايتخت سياسي ،مذهبي به دليل موقيت ويژه ي آن،انتخاب شده بود.سپس توسط پادشاه آشور ويران شد.كه بعد در زمان هخامنشي ها و روي كار امدن داريوش هخامنشي مجددا رونق گذشته را يافت. همچنين شوش محل اقامت كوروش كبير در فصل زمستان بود.
شوش بعد از حكومت هخامنشي ها همچنان مورد توجه حكومت هايي مانند سلوكيان،اشكانيان،ساسانيان و بوده است كه به همين دليل شوش به عنوان موزه ي تاريخي معروف است.و كتيبه ها و اجر نماهاي بسيار زيبايي از اين شهر بدست امده كه شاهد اثار تاريخي آن زمان هاست.
شوش از زمان ساسانيان تا اويال حكومت پهلوي ها مركز خوزستان بوده است.و بعد از اينكه اهواز مركز خوزستان شد كم كم اهميت خود را از دست داد.ولي با اين وجود شهريست كه كمتر كسي نام و آوازه ي ان را نشيده باشد.
با ما باشيد تا از تك تك جاذبه هاي شوش براتون بگيم.

 

شوش كجا قرار دارد و موقيت جغرافياي آن:

شوش در استان خوزستان و در 115 كيلومتري اهواز( كه حدودا يك ساعت و نيم فاصله بين شوش و اهواز وجود دارد)،قرار دارد.شوش تا رود دجله 150 كيلومتر فاصله دارد.نكته ي جالب توجه در مورد شوش اينه كه اين شهر در جلگه ي خوزستان قرار دارد،به همين دليل شما اثري از ناهمواري را در آن نميبينيد.

آب و هواي شوش:

شوش داراي آب و هواي مديترانه اي در فصل زمستان و پاييز است.و از پايان زمستان تا آغاز بهار زيست بوم سرسبزي خواهد داشت كه بسيار لذت بخش است. زيست بوم اين شهر جلگه اي ،كوهپايه اي و كوهستاني است كه در سر تا سر سال به خصوص روزهاي نوروز خود را به نمايش ميگذارد.تير و دي به ترتيب گرمترين و سرديترين ماهاي شوش ميباشند.ميانگين بارش در شوش به طور ساليانه 322 ميلي متر است و ميانگين دماي آن 27.2 درجه سانتيگراد محاسبه شده است.

 

جاذبه ها و ديدني هاي شوش:

جاذبه هاي شوش در يك نگاه-تورجورجاذبه هاي شوش در يك نگاه

1-قلعه ي شوش:

قلعه ي شوش-تورجور

قلعه ي شوش توسط دمورگان در نزديكي آرامگاه دانيال نبي بنا شده است.از آجر هاي كاخ آپاداناي داريوش در ساخت اين قلعه استفاده شده است.

2-موزه ي شوش:

موزه ي شوش-تورجورموزه ي شوش

موزه ي شوش روي به روي آرامگاه دانيال نبي و ميان باغي بر سر راه قلعه ي باستاني شوش قرار دارد.اين موزه با استفاده از آجر هاي بدست امده از حفاري شوش و چغازنبيل ساخته شد و به مرور زمان قسمت هاي به آن اضافه شد.موزه شوش در سال 1354 باز شد و همه آثار(نتيجه ي حفاري هاي شوش و چغازنبيل هست) در اين موزه متعلق به قبل از عيلام تا دوره ي اسلامي هستند. همچنين اين موزه از شش تالار بزرگ تشكيل شده است. و بازديد از اين موزه برابر با غرق شدت در طول تاريخ ميباشد.

3-زيگورات چغازنبيل شوش:

زيگورات چغازنبيل شوش-تورجورزيگورات چغازنبيل شوش

زگورات چغازنبيل در زمان ايلامي ها براي خدايانشان ساخته شد كه مكاني براي عبادت و پرستشگاه بود و در 45 كيلومتري شهر شوش در منطقه ي هفت تپه واقع شده است.

4-موزه ي هفت تپه شوش:

موزه ي هفت تپه شوش-تورجورموزه ي هفت تپه شوش

موزه ي هفت تپه شوش به 600 سال قبل از ميلاد مسيح برميگردد و اين موزه در 15 كيلومتري شوش واقع شده است.آثار ارزشمندي كه در اين موزه ميبينيد، نتيجه ي كاوش هايي است كه از 1344 تا به الان صورت گرفته است، مي باشد.
معبد،آرامگاه،گورهاي دست جمعي،الات موسيقي و انواع ظروف سفالي ،آثار ارزشمند اين موزه هستند.

5-آرامگاه دانيال نبي شوش:

آرامگاه دانيال نبي-تورجورآرامگاه دانيال نبي

دانيال نبي از جمله پيامبران بني اسرائيل بود كه در قرن 7 پيش از ميلاد مسيح بود.اين آرامگاه در كنار رودخانه ي شاوور و روبه روي قلعه ي شوش قرار دارد.

6-رودخانه ي شاوور شوش:

رودخانه ي شاوور-تورجوررودخانه ي شاوور

رودخانه اي است كه در چند كيلومتري شمال غرب شوش، و از وسط شهر ميگذرد و نماي بسيار جذابي را به شهر داده است.رود خانه ي شاوور قديمي ترين رودخانه ي ايران است.اين رود خانه در نهايت به رودخانه ي دز ،سرازير ميشود.

7-كاخ اردشير در شوش :

كاخ اردشير-تورجوركاخ اردشير

در قسمت غربي رود خانه ي شاوور واقع شده است.كاخ اردشير توسط اردشير دوم پادشاه هخامنشي بناشد.و كاخ اردشير 64 تا ستون و يك تالار 6*5 متر دارد.فاصله ي اين كاخ تا كاخ اپادانا 350متر ميباشد.

8-كاخ آپادانا شوش:

كاخ آپادانا شوش-تورجوركاخ آپادانا شوش

كاخ زمستاني داريوش ،كاخ آپادانا بود كه ديگر شاهان هخامنشي نيز از آن استفاده ميكردند.ستون هاي كاخ از سنگ و ديواره هاي آن از خشت ساخته شده بود كه روي ديواره هاي داخلي شيربالدار و نيلوفر وسپاه نقاشي شده است.كاخ داراي حرمسرا،دروازه،تالار و كاخ پذيراي هست.

9-ايوان كرخه شوش:

ايوان كرخه شوش-تورجورايوان كرخه شوش

ايوان كرخه شهري بود كه توسط شاپور دوم ساساني احداث شد و در قديم آن را كردشاپور ميناميدند يعني شهري كه شاپور بنا كرده است. ولي امروزه به آن كرخه ميگوند كه بزرگترين شهر مدفون دوره ي ساساني مي باشد كه اين شهر در 25 كيلومتري شمال غربي شوش واقع شده است.در حال حاضر قسمت اندكي از اين شهر زيبا باقي مانده است.

براي ادامه مطلب شوش در يك نگاه كليك كنيد.

[ ۱ ]